جهنمیانی که شکنجه‌گر یکدیگر می‌شوند/ اجرای «در بسته» سارتر

مصاحبه ی مریم امینی با خبرگزاری مهر
می 25, 2014
قوت تولید آثار نمایشی موجب آشتی مردم با تئاتر می شود.
آگوست 6, 2017
L

نمایش «در بسته» نوشته ژان پل سارتر و کارگردانی مریم امینی که به ارتباط سه شخصی که قرار است در جهنم یکدیگر را شکنجه دهند می پردازد تا ۲۲ اسفند در تماشاخانه سه نقطه میزبان علاقمندان است.
مریم امینی کارگردان این اثر نمایشی به خبرنگار مهر گفت: نمایش «در بسته» اجرای خود را از سوم اسفند ماه در تماشاخانه سه نقطه آغاز کرده است. این اثر نمایشی نوشته ژان پل سارتر است و ناصر غیاثی آن را ترجمه کرده است که البته برای اجرای عمومی این اثر ما تغییراتی در کار دادیم.
وی درباره تغییراتی که در متن اصلی داده شده است، توضیح داد: از آنجا که مدت زمان نمایشنامه برای اجرا بسیار زیاد بود و متن نیز سال ها قبل ترجمه شده و با توجه به دوران جدید ترجمه زیاد روانی نبود تصمیم گرفتیم تا تغییراتی برای روان تر شدن متن در کار ایجاد کرده و مدت زمان داستان را هم کوتاه تر کنیم تا مخاطب با اثر بیشتر همراه شود. البته تغییرات اعمال شده روند داستان و چارچوب اصلی قصه را تغییر نداده است.
امینی درباره داستان نمایش عنوان کرد: داستان این نمایش درباره سه نفر است که به خاطر گناه های گذشته به جهنم آورده می شوند و انتظار دارند که شکنجه گری بیاید و آنها را شکنجه کند اما بعد از مدتی متوجه می شوند که هرکدام قرار است شکنجه گر دو نفر دیگر باشند و باید خودشان خودشان را عذاب دهند.
این کارگردان درباره دلایل انتخاب این متن بیان کرد: زمانی که نمایشنامه را مطالعه کردم به این نتیجه رسیدم که این اتفاق در جامعه خودمان هم زیاد رخ می دهد. متاسفانه آدم ها و روابط شان در جامعه سالم نیست و قضاوت نادرست و توهین و تهمت هایی که به یکدیگر می زند باعث عذاب دیگران می شود در حالیکه این افراد با وجود قضاوت هایی که نسبت به دیگران دارند می خواهند خودشان را دلسوز نشان دهند.