کوچ نویسندگی

کوچ نویسندگی کیست؟


بسیاری از نویسنده ها مخصوصا افراد تازه کار، با شوق و شور فراوان شروع به نوشتن می‌کنند ولی متاسفانه به دلایل متعددی با موانع بسیار روبرو می شوند و ممکن است در نیمه ‎ی راه ، نوشتن را رها کنند. برنامه ریزی ضعیف، به تعویق انداختن، ترس، عدم وجود گروه پشتیبانی و... همه و همه می ‎تواند نویسنده را از ادامه ی راه باز دارند. مربی نویسندگی، استاد یا معلم نویسندگی یا ویراستار نیست بلکه راهنمایی است که مسیر نوشتن را برای شما روشن می کند. کوچ نویسندگی به فردی اطلاق می ‎شود که نویسنده را در فرآیند نویسندگی یاری می ‏دهد و به او کمک می کند تا به بهترین شکل ممکن به اهداف خود در حوزه ی نویسندگی برسد.

کوچ نویسندگی چه وظایفی دارد؟

کوچ نویسندگی وظایف مختلفی را می تواند بر عهده داشته باشد، مانند:

توسعه ی مهارت های نویسندگی:

کوچ نویسندگی به نویسنده کمک می‌ کند تا مهارت‎ های نویسندگی خود را تقویت کند و بهبود بخشد. این ممکن است شامل بهبود تکنیک‌های نگارش، استفاده از واژگان مناسب، ساختاردهی متن و دیگر جنبه‌های نویسندگی باشد.

انگیزه و پشتیبانی:

کوچ نویسندگی با پشتیبانی و ارتباط مداوم با نویسنده، در حفظ انگیزه و اجتناب از بحران‌های نویسندگی تلاش می کند. این موضوع سبب بهبود اعتماد به نفس و روحیه‎ ی نویسنده می شود.

توسعه و بهبود متن:

جایی که متن نویسنده نیاز به بررسی و تغییر داشته باشد، کوچ نویسندگی همراه با نویسنده بر روی نوشته کار و در راستای بهبود متن تلاش می کند.

استراتژی بازاریابی نویسندگی:

برخی از کوچ‌های نویسندگی به نویسندگان کمک می‌کنند تا آثار خود را بهتر بازاریابی کنند و در صنعت نویسندگی موفق‌تر شوند.

چرا باید کوچ نویسندگی داشت؟

ما در زمانه ای زندگی می کنیم که سرعت همه چیز بالاست و قطعاً زمان یکی از ارزشمندترین دارایی های بشر محسوب می شود. فرصت آزمون و خطا کمتر شده است و اگر افراد با تجربه و آگاه کنارمان باشند، سریعتر و بهتر به موفقیت می رسیم. به همین دلیل نیاز به کوچ در هر رشته ای، در زمانه ی ما به همگان ثابت شده است. وجود فردی که مسیر مورد علاقه ی شما را طی کرده است و از پیچ و خم و موانع این مسیر آگاه است، ضروری ترین مساله برای قدم گذاشتن در راه است. همانطور که ما بدون شناخت و آگاهی پا در مسیر ناشناخته نمی گذاریم و ترجیح می دهیم از یک فرد آشنا به مسیر استفاده کنیم، کوچ نویسندگی نیز مسیر درست را به ما نشان می دهد. وجود کوچ نویسندگی باعث ایجاد اعتماد به نفس بیشتر، خلاقیت، آموزش صحیح و دائمی و... می شود. در صورت تمایل به شروع نویسندگی با مریم امینی یا کسب اطلاعات بیشتر درباره ی کوچ نویسندگی، ایمیل بزنید. mat.aminii@gmail.com

کوچ نویسندگی به شما چه کمکی می ‎کند؟

ـــ دلایل و ذهنیت شما برای نوشتن را کاوش می‎ کند و شما را به آگاهی از خودتان می ‎رساند.
ـــ اهداف و انگیزه های شخصی شما را واضح می ‎کند.
ـــ ترس های شما را شناسایی و به شما کمک می کند بر آنها غلبه کنید.
ـــ سدهای نوشتن شما رو مشخص می کند و با هم از آن عبور می کنید.
ـــ به شما کمک می کند لایف استایل فردی مناسب نوشتن را بسازید.
ـــ جایی که متن شما ممکن است نیاز به بررسی و تغییر داشته باشد، با شما بر روی آن کار می‎ کند.
ـــ برای تمرکز ذهن، بازیابی حس ها، فرایند عمیق نوشتن و هر آنچه که زندگی مدرن از ما می گیرد، به شما یاری می رساند.
ـــ به شما کمک می کند در نوشتن خود خلاق باشید.
ـــ اهداف نوشتن روزانه یا هفتگی یا سالانه را برای شما مشخص می کند.
ـــ مخاطب هدف شما را در نظر می گیرد و زمینه های نشر آن را بررسی می کند.